Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SMACZNE KULINARIA
   
COUNTRY:
 
 
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
 
 
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
 
 
   
   
  ZAPROSZENIE KULINARNE        
             
   

Kuchnia pod chmurką – witamy na Cyprze

Słońce na niebie, morze na horyzoncie i talerz pod nosem – turystów-smakoszy, planujących spędzić tegoroczne wczasy na Cyprze, czeka prawdziwa kulinarna uczta.

Tym ciekawsza – bo wzbogacona egzotyczną domieszką rodem z Grecji i Turcji, dzielących wyspę na dwie kulturowo zróżnicowane strefy wpływów. Południowa, grecka część Cypru powita nas wachlarzem mięsnych potraw z rusztu i oliwkowych wypieków. Turecka Północ natomiast – słodyczą gęstych syropów, migdałów i wonnego sezamu. Słowem: jest w czym wybierać i jest gdzie jechać. Nie tylko po to, by zwiedzać i leżakować.   

Cypryjskie miejscowości turystyczne – Larnaka, Nikozja, Limassol czy Pafos – oferują turystom pokaźną bazę restauracji i przydrożnych stoisk z żywnością (w tym owocowych straganów – nazywanych po grecku froutaria, a po turecku – manav). Cypryjczycy gustują w jedzeniu, a tym bardziej w świętowaniu – nie dziwi więc mnogość festiwali kulinarnych, które wabią rokrocznie rzesze turystów z zagranicy. W okresie letnim (lipiec-sierpień) odbywa się na wyspie Festiwal Truskawek, połączony z radosną konsumpcją tytułowego przysmaku. Do najważniejszych imprez kulinarnych na Cyprze należy także wrześniowy Festiwal Lefkary oraz Festiwal Wina w Limassol. To najlepsza okazja (choć kult wina można uskuteczniać także podczas słynnego Festiwalu Afrodyty w Pafos) do degustacji cypryjskiej ikony winiarstwa: słodkiej „deserówki” Commandaria, produkowanej na zboczach Gór Troodos. Alkoholowa oferta Cypru jest mocna i treściwa – do najpopularniejszych trunków należy likier pomarańczowy Filfar, tzw. Brandy Sour (popularny drink na bazie brandy, z dodatkiem soku cytrynowego i gorzkiej wódki Angostury), tradycyjny cypryjski spirytus gronowy Zivania czy niezawodne raki (mocna turecka wódka winogronowa).

W sferze potraw cypryjskie restauracje zdominowała kuchnia Grecji i Turcji. Podczas pobytu w Larnace czy Nikozji zjemy np. lokalną wersję klasycznych souvlaków – sztandarowych greckich „szaszłyków” (najczęściej wieprzowych lub drobiowych), podawanych także bezpośrednio na talerzu bądź w chlebie pita. Zjemy i popularne w Grecji kleftiko, czyli jagnięcinę z chrząstką, zapiekaną z warzywami w cieście filo (bardzo cienkiego, na bazie mąki, wody i oleju – stąd europejska alternatywa przyrządzania dania: z wykorzystaniem pergaminu). Cypryjczycy gustują ponadto w greckich payidhakia (grillowane żeberka jagnięce z warzywami) oraz moussakas (popularna na Bałkanach zapiekanka z mielonego mięsa i ziemniaków, przekładana warstwami bakłażanów – na Cyprze zapieka się ją w mlecznym sosie i bulionie), a i klasyczna eliópitta (półokrągły pasztecik z oliwką, zwany niekiedy greckim chlebem oliwkowym) do rzadkości nie należy. Lokalna kuchnia obfituje także w inne nadziewane wypieki na bazie pity lub ciasta francuskiego. Odwiedzając któryś z turystycznych kurortów na południu Cypru, możemy skosztować np. apetycznych pierożków z rozmaitym wkładem – m.in. masą serową w tzw. bourekia lub farszem z dyni, ziaren pszenicy i rodzynek w klasycznym kolokótes.

Oprócz widocznych wpływów greckich, w kuchni cypryjskiej równie liczne są zapożyczenia tureckie, spośród których w pierwszej kolejności wypada wymienić tzw. pide – pikantny placek o podłużnym kształcie, zapiekany z mięsem, warzywami i przyprawami, przypominający nieco pizzę. Od Turków przejęli Cypryjczycy także upodobanie do nieprzyzwoicie słodkich deserów – w tym rdzennie tureckiej baklavas (zapiekane ciasto półfrancuskie, przekładane masą z siekanych orzechów, cukru i miodu, polane gęstym syropem). Grecki akcent wśród cypryjskich słodkości stanowi galaktopoureko, czyli odmiana kremówki z mleka i jaj, wypiekana w cieście filo. Cypryjczycy wypracowali także własny pakiet słodkich przysmaków, uginających się pod ciężarem migdałów, sezamu i orzechów. Rejestr typowo cypryjskich deserów obejmuje m.in. soushoukou (migdały nawleczone na nitkę i zanurzane  w soku z winogron), daktyla kyrion (zawinięte na kształt „paluszków” ciastka, nadziewane masą z posiekanych migdałów) oraz pastellaki (zlepiona syropem mieszanka orzechów i sezamu, formowana na kształt batonów). Jeśli natomiast odwiedzimy Cypr na Wielkanoc (najważniejsze święto w cypryjskim kalendarzu), z dużym prawdopodobieństwem natkniemy się na flaounes – świąteczne ciastka serowe posypane sezamem i rodzynkami. W okresie wielkanocnym Cypryjczycy spożywają ponadto tzw. souvla – kawałki baraniny, jagnięciny lub mięsa koziego pieczone na ruszcie obrotowym. Od greckich souvlaków souvla różni się głównie sposobem krojenia i długością pieczenia mięsa. Tradycyjną świąteczną potrawą na Cyprze jest wreszcie avgolemono, czyli cytrynowa zupa zacierana z żółtkami i wzbogacana kawałkami kurczaka – ponownie rodem z Grecji.

Mimo grecko-tureckich „pożyczek” kuchnia cypryjska odznacza się własną, unikatową specyfiką. Wśród dań mięsnych o rdzennie cypryjskim rodowodzie prym wiedzie afelia – marynowana wieprzowina duszona w czerwonym winie z dodatkiem kolendry i innych ziół, najczęściej okraszona pochodzącą z Bliskiego Wschodu kaszą bulgur i jogurtem. Popularna jest także sheftalia, czyli grillowane kiełbaski wieprzowe z ziołami, przygotowywane z mielonego mięsa owiniętego w płaty zwierzęcego tłuszczu. Odwiedzając tradycyjny cypryjski lokal, nieuświadomiony turysta musi liczyć się z kulinarnymi „niespodziankami” – w typowej karcie dań z pewnością znajdzie bowiem miejscowy przysmak, oprotestowany przez obrońców praw zwierząt. Ambelopoulia to półmisek marynowanych lub grillowanych skowronków, często zawiniętych w liście winorośli. Mimo bojkotów (powstał specjalny komitet, skierowany przeciwko masowemu chwytaniu i zabijaniu ptaków na Cyprze) danie stanowi nieodłączny element cypryjskiej tradycji kulinarnej. Niekontrowersyjnym, za to równie rozpowszechnionym cypryjskim przysmakiem jest halloumi – półtwardy ser z mleka  owczego i koziego, podawany w rozmaitych konfiguracjach (m.in. w wersji grillowanej lub jako składnik cypryjskiej zupy-grysiku – tzw. supa trachanas).

Cypryjskie przysmaki można mnożyć (dużo ich) i trzeba jeść (smaczne są). Wygrzewając się na cypryjskich plażach, krążąc wokół słynnej Skały Afrodyty lub bawiąc na ulicznej paradzie podczas Cypryjskiego Karnawału – pusty żołądek nam nie grozi. Cypryjczycy narodem są gościnnym, a na wspólnym biesiadowaniu – pod przysłowiową chmurką – znają się jak nikt. Letni urlop na Cyprze to bez wątpienia dobra inwestycja.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
 
 
             
             
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
 
     
       
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
       
 
   
       
       
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.